- Szczegóły
Awaria na drodze czyli jak zorganizować autoholowanie?
Na drodze może wydarzyć się wszystko – awaria skrzyni biegów, wjechanie do rowu, a nawet… brak paliwa. Zazwyczaj jednak nie myśli się o czarnym scenariuszu, dopóki on się nie ziści. Co, jednak gdy życie płata nam figla i pozostawia samym sobie na drodze? Albo inaczej – do kogo się wtedy zwrócić po pomoc?
Najgorsze przypadki to te, w których samochód zostaje unieruchomiony. Wówczas można liczyć na uprzejmość innego kierowcy, który za pomocą linki holowniczej pomoże nam dostać się do najbliższego warsztatu. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Holowanie „na lince” wydaje się nie najlepszym pomysłem szczególnie wtedy, gdy np. jest się daleko od miejsca zamieszkania i nie zna się miejscowych mechaników. O wiele lepszym wyjściem w takiej sytuacji jest autoholowanie, czyli usługa, dzięki której, korzystając ze specjalnie przystosowanej lawety, o wiele szybciej rozwiążemy problem i przetransportujemy zepsute auto do odpowiedniego serwisu.
Co należy zrobić przed autoholowaniem?
Zorganizowanie autoholowania nie jest skomplikowane – wystarczy zadzwonić pod numer pomocy drogowej, która świadczy swoje usługi w danym regionie. Czasami jednak w pierwszej kolejności należy zająć się wyjaśnieniem przykrego zdarzenia. Dotyczy to zwłaszcza kolizji, w których wzięły udział dwa lub więcej samochodów. Jeśli strony wypadku uznają, że zdarzenie było niegroźne i dojdą do porozumienia, to i tak warto udokumentować to pisemnie i zrobić zdjęcia. Jeśli kierowcy nie załatwią sprawy polubownie, wzywana jest policja. Co wtedy?
Gdy wyjaśnieniem wypadku zajmuje się policja, nie powinno się od razu wzywać lawety. To związane jest z pracami dochodzeniowymi, które mundurowi muszą wykonać na miejscu zdarzenia. Czasami prace te przeciągają się, przez co zbyt wczesny telefon po pomoc drogową może sprawić, że nie dojedzie ona tam, gdzie byłaby bardziej potrzebna w danym momencie.
Dokąd trafi samochód, który został odholowany
Jak już zostało napisane, autoholowanie polega na przetransportowaniu lawetą do warsztatu niezdolnego do dalszej jazdy samochodu. Odeszły już jednak czasy, w których unieruchomiony wóz zostawał przewieziony tylko do najbliższego mechanika albo do serwisu, z którego przyjechała pomoc drogowa. Coraz więcej firm zajmujących się usługą autoholowania przywiązuje wagę do wysokiej jakości obsługi klientów. Dzięki temu obecnie obsługujący lawetę często jest w stanie doradzić kierowcy, gdzie znajdzie najlepszy warsztat, który zajmie się danym problemem. Najczęściej odholowany samochód trafia do:
- ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi);
- warsztatu poleconego przez kierowcę lawety;
- zaufanego warsztatu kierowcy unieruchomionego auta;
- warsztatu, z którego przyjechała pomoc drogowa.
Warto także zwrócić uwagę na inne kwestie przy korzystaniu z autoholowania. Przede wszystkim najlepiej wezwać pomoc drogową, która działa na terenie określonego obszaru, możliwie blisko miejsca zdarzenia, bo w innym przypadku dojazd lawety może zająć zbyt wiele czasu. Osobna uwaga należy się też samym lawetom. O wiele lepiej powierzyć swoje auto specjalistom, którzy wyposażeni są w kilka pojazdów tego typu, przystosowanych do transportu samochodów o różnej wielkości. To wszystko wpływa na ekspresowe tempo realizacji usługi autoholowania po nieszczęśliwym wypadku lub awarii.