- Szczegóły
Co najbardziej niszczy lakier w samochodach?
Karoseria naszego samochodu jest stale narażona na działanie czynników zewnętrznych. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na pielęgnację lakieru.
Powłoka lakiernicza to niezwykle istotny element każdego pojazdu. Przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną, ale jej najważniejszą cechą jest zabezpieczenie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą przyczynić się do niechcianych reakcji chemicznych. Lakier chroni więc karoserię przed korozją, zadrapaniami, odbarwieniami, matowieniem oraz wszystkimi innymi skutkami negatywnego oddziaływania środowiska. Jeśli na lakierze pojawiają się duże i niebezpieczne dla karoserii ubytku, pomocny może okazać się dobry lakiernik, który w sprawny sposób usunie je, przywracając powłokom lakierniczym dawny wygląd. W przypadku większości zabiegów pielęgnacyjnych sami możemy wiele zdziałać!
Jak zbudowana jest powłoka lakiernicza?
Powłoki lakiernicze składają się ze standardowych 4 warstw, które są ułożone jedna na drugiej. Bezpośrednio na karoserię nakłada się specjalny grunt, który ma za zadanie chronić powierzchnię przed korozją. Następnie aplikowany jest podkład o właściwościach antykorozyjnych, który wyrównuje wszelkie niedoskonałości struktury podłoża. Trzecia warstwa to lakier bazowy, który nadaje kolor. Znajdują się w nim pigmenty, odpowiadające za efekt np. perłowy lub metaliczny. Ostatnią warstwę stanowi lakier bezbarwny, który zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych i zadrapaniami. Nadaje również karoserii połysk. Ostatnia warstwa jest najczęściej najgrubsza, ponieważ ma największą styczność ze środowiskiem zewnętrznym.
Co jest największym wrogiem lakieru na twoim samochodzie?
Czynników powodujących niszczenie lakieru jest wiele. W ich skład wchodzą również czynniki naturalne, na które nie mamy większego wpływu. Podczas wysokich temperatur lakier samochodowy może się rozszerzać, natomiast w niskich – kurczyć. To przyczynia się do ciągłych procesów odkształcania, co osłabia jego strukturę. Negatywny wpływ ma również deszcz, śnieg, grad. Szczególnie grad może przyczynić się do wystąpienia poważnych uszkodzeń w postaci mikropęknięć. Nie mniej szkodliwie na lakier oddziałuje wiatr, który przenosi różnorodne zanieczyszczenia przyczyniające się do powstawania zarysowań na powierzchni karoserii.