- Szczegóły
Co robić gdy samochód nie przeszedł przeglądu technicznego?
Pojazdy poruszające się po drogach publicznych z powodów bezpieczeństwa muszą być w nienagannym stanie technicznym. Dlatego też polskie prawo wymaga, aby każdy zarejestrowany samochód regularnie poddawany był przeglądom technicznym. Pomyślne przejście takiego przeglądu dopuszcza auto do użytku na kolejny rok. Okresowe badania techniczne przeprowadzane są w stacjach kontroli pojazdów posiadających odpowiednie do tego celu uprawnienia lub okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Na czym polega to badanie i co zrobić kiedy samochód nie przejdzie przeglądu technicznego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Na czym polega przegląd techniczny pojazdu?
Podczas okresowego przeglądu technicznego auto sprawdzane jest pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania norm ochrony środowiska. Badanie to można podzielić na trzy etapy. Po pierwsze następuje identyfikacja pojazdu polegająca na potwierdzeniu zgodności numeru VIN z dokumentami pojazdu. Następnie w razie potrzeby następuje kontrola dodatkowego wyposażenia auta, takiego jak instalacja LPG czy hak. Ostatni etap to szczegółowa kontrola wszelkich podzespołów odpowiadających za bezpieczne użytkowanie auta. Podczas tej czynności sprawdzane jest m.in. działanie spryskiwaczy i wycieraczek, oświetlenie zewnętrzne, sprawność układu hamulcowego, amortyzacyjnego, jezdnego, stan ogumienia, nadwozie pod kątem występowania zmian korozyjnych, szczelność układu wydechowego, ewentualne wycieki, emisja spalin oraz obowiązkowe wyposażenie, czyli gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.
Co należy zrobić jeśli pojazd nie przeszedł przeglądu technicznego?
Jeśli okresowe badanie techniczne wykazało usterki lub nieprawidłowości mogące wpływać na bezpieczeństwo użytkowania, przegląd techniczny nie będzie zaliczony przez diagnostę. Właściciel takiego pojazdu ma 14 dni na usunięcie wykrytych usterek. Po wykonaniu odpowiednich napraw należy wykonać dodatkowe badanie techniczne w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto nieprawidłowości. Jeśli wykryte usterki rażąco zagrażają bezpieczeństwu, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu już podczas badania. Wówczas pozostaje odholowanie samochodu do warsztatu, gdzie należy wykonać niezbędne naprawy.