- Szczegóły
Dlaczego uszkodzenia na lakierze to potencjalne ogniska korozji?
Powłoka lakiernicza samochodu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. To właśnie lakier chroni karoserię naszego auta przez negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Oprócz tego podczas codziennego użytkowania pojazdu powłoka lakiernicza narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powodując powstawanie miejsc sprzyjających rozwojowi drobnych ognisk korozji. Co zatem jest najczęstszą przyczyną powstawania uszkodzeń na powłoce lakierniczej i jak sobie radzić z korozją karoserii?
Czym właściwie jest korozja?
Wszystkie miejsca, gdzie lakier został w jakiś sposób naruszony to idealne środowisko dla rozwoju ognisk korozji, a nie ulega przecież wątpliwości, że to właśnie korozja jest największym wrogiem każdego samochodu. Korodowanie to nic innego jak proces niszczenia powierzchni metali spowodowany utlenieniem żelaza i jego stopów pod wpływem różnych czynników, takich jak woda czy wilgotność atmosfery albo gruntu.
Przyczyny powstawania uszkodzeń na lakierze
Rdza na karoserii to jedno z największych utrapień kierowców. Korozja stanowi efekt mechanicznych uszkodzeń warstwy lakierniczej. Przyczyn uszkodzeń jest naprawdę wiele. Na inne uszkodzenia auto narażone jest latem, a jeszcze inne zimą. W okresie zimowym największym zagrożeniem dla stanu karoserii jest wilgoć połączona z solą, którą obficie posypywane są jezdnie przez drogowców. Kolejnym czynnikiem niszczącym warstwę lakierniczą są piaskarki, które miotają piaskiem i drobnymi kamieniami często uszkadzając przy tym znajdujące się w okolicy pojazdy. Do tego dochodzą ewentualne zarysowania lakieru powstające podczas odśnieżania auta z zamarzniętego śniegu. Jak się okazuje w lecie także mamy do czynienia z warunkami niesprzyjającymi dobrej kondycji powłoki lakierniczej. W sezonie wiosenno-letnim najbardziej uciążliwe są ptasie odchody o żrących właściwościach, a także szorowanie lakieru z błota bez uprzedniego pozbycia się drobinek piasku. Wszystko to prowadzi do uszkodzeń lakieru, a w konsekwencji do powstawania rdzy.
Co zrobić kiedy na samochodzie pojawi się rdza?
Pojawienie się nawet najmniejszych ognisk korozyjnych na karoserii auta to sygnał, że należy jak najszybciej podjąć działania, aby nie pogłębić problemu. Warto wówczas udać się do profesjonalnego warsztatu i skorzystać z usług lakierniczych. W takim miejscu fachowcy ocenią stan całej powłoki lakierniczej, uwzględniając także miejsca newralgiczne, takie jak łączenia blach, dolne krawędzie drzwi oraz łączenia błotników z progami.