- Szczegóły
Jakim badaniom technicznym podlegają motocykle?
Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych podlega badaniom technicznym. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku motocykli. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Żaden bowiem pojazd nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym z powodu usterek technicznych, niesprawnego oświetlenia czy innych podzespołów i układów maszyny. Istnieją przepisy, które jasno regulują jakim badaniom technicznym powinien być poddawany motocykl. Mowa tu o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 roku w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, o których powinien wiedzieć każdy właściciel motocykla.
Na czym polega badanie techniczne motocykli?
Samo badanie nie różni się znacznie od badań technicznych przyprowadzanych w przypadku samochodów, natomiast nie każda stacja kontroli pojazdów posiada odpowiednie warunki, aby przeprowadzić badanie techniczne motocykla. Do tego celu konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Niezbędna jest hamownia dla motocykli, dzięki której sprawdza się siłę hamulców. Oprócz tego bada się numery ramy, światła, kierunkowskazy, sprawność sprzęgła, stan i dane na tablicy rejestracyjnej, ogumienie, układ kierowniczy, układ amortyzatorów, nadwozie, lusterka, ewentualne krzywizny i uszkodzenia ramy, układ wydechowy oraz działanie sygnału dźwiękowego.
Terminy badań technicznych, którym podlegają motocykle
Pierwszego badania technicznego motocykla należy dokonać tak jak w przypadku samochodów, czyli po 3 latach od daty pierwszej rejestracji jednośladu. Następne po upłynięciu kolejnych dwóch lat. Kolejne badania techniczne muszą być wykonywane raz na rok. Należy pamiętać o terminowym wykonywaniu badań technicznych. W przypadku stwierdzenia ich braku w trakcie rutynowej kontroli drogowej dochodzi do zatrzymania dokumentów pojazdu. Wydawane jest wtedy stosowne pokwitowanie, z którym należy się niezwłocznie udać do diagnosty. Dokonanie badań technicznych możliwe jest zarówno w Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów, jak i w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.