- Szczegóły
Na czym polegają badania techniczne pojazdów?
Dla większości kierowców badania techniczne to niepotrzebna procedura. Dla bezpieczeństwa na drogach są jednak ważne, dobry stan techniczny pojazdów wpływa na zmniejszenie liczby wypadków. Czym tak naprawdę są badania techniczne, na czym polegają i co sprawia, że właściciele samochodów niesłusznie tak ich nie lubią?
Badania techniczne to ogół czynności, które mają na celu stwierdzenie, jaki jest stan techniczny samochodu. Dzielą się na kilka grup badań, wykonywanie których po części wynika z obowiązującego prawa (np. okresowe badania techniczne), a po części jest konsekwencją konkretnych zdarzeń drogowych (badania po wypadku) lub zależy od specyfiki pojazdu (np. badania pojazdów uprzywilejowanych). Badania wykonywane są przez wykwalifikowanych diagnostów w stacjach kontroli, a ich pozytywny przebieg jest jednoznaczny ze zgodą na udział samochodu w ruchu kołowym.
Okresowe badania techniczne
Najbardziej powszechne są okresowe badania techniczne, które obejmują niemal każdy typ pojazdów – od tzw. osobówek po ciężarówki, autobusy, a nawet przyczepy. Nie ulega wątpliwości, że ten rutynowy zabieg pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlaczego więc kierowcy poddają się mu bez entuzjazmu? To proste – spoczywa na nich obowiązek pilnowania terminu badania. Przez pierwsze pięć lat od wyjazdu samochodu z salonu auto trafia do diagnosty dwukrotnie: po trzech, a następnie po dwóch kolejnych latach. Po upływie pięciu lat obowiązkiem właściciela jest zgłaszać się na badanie co roku, przez co procedura może wydawać się żmudna.
Samo badanie trwa krócej niż pół godziny i w czasie jego trwania obserwacji poddane zostają wszystkie elementy, które świadczą o sprawności samochodu. Należą do nich:
- stan ogumienia i bieżnika opon;
- hamulce (sprawdzane na specjalnych rolkach) i płyny hamulcowe;
- układ kierowniczy;
- zawieszenie i amortyzatory;
- oświetlenie (i dopasowanie świateł do polskich przepisów prawa);
- emisja spalin.
Warto przy tym zaznaczyć, że szczególną kontrolą podczas badań technicznych objęte są samochody z instalacją gazową. W ich przypadku weryfikuje się choćby legalność butli LPG. Takie pojazdy należy poddawać badaniom co roku, bez względu na wiek.
Inne badania techniczne
Na tym jednak nie kończy się kwestia monitorowania stanu samochodów. Badania techniczne pojazdów, zgodnie z danymi Ministerstwa Infrastruktury RP, dzielą się jeszcze m.in. na badania co do zgodności z warunkami technicznymi, które dotyczą zabytkowych pojazdów. Według rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2013 r. takie badanie przewiduje m.in. sprawdzenie mechanizmów i zespołów, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Sprawdza się także zgodność stanu faktycznego, a zatem to, czy stan techniczny auta odpowiada temu, co we wniosku o przeprowadzenie badania oświadczył właściciel pojazdu (sprawdza się np. długość samochodu, typ silnika czy jego pojemność skokową).
Z kolei w badaniach technicznych dodatkowych uczestniczą samochody po kolizji albo skierowane przez policję, np. z podejrzeniem o niespełnianie norm ekologicznych. Ten rodzaj badania może być także związany z czynnościami administracyjnymi, np. w momencie, gdy brakuje niezbędnych danych do uzupełnienia dowodu rejestracyjnego. Diagności pomogą wówczas rozwiązać ten problem i określą brakujące parametry pojazdu, a ten będzie mógł wyruszyć w trasę.