- Szczegóły
Przegląd rejestracyjny: czemu służy i kiedy go wykonać
Aby nasza jazda nie stwarzała zagrożenia dla nas oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, samochód, którym się poruszamy, musi być w pełni sprawny. Sposobem na sprawdzenie stanu technicznego naszego pojazdu są badania techniczne wykonywane w ramach przeglądu rejestracyjnego.
Dobre wyniki przeglądu rejestracyjnego to warunek konieczny, jaki uprawnia pojazd do poruszania się po drogach publicznych. Jeśli jesteśmy posiadaczami fabrycznie nowego samochodu, jego pierwszy przegląd powinien odbyć się przez upłynięciem trzech lat od momentu rejestracji, natomiast kolejną wizytę w stacji kontroli pojazdów powinniśmy odbyć po kolejnych dwóch latach. W przypadku aut pięcioletnich oraz starszych przeglądy muszą być wykonywane raz do roku. Trochę inaczej sprawa wygląda w wypadku samochodów z instalacją gazową LPG, w których przeglądy powinny być wykonywane co roku od zakupu.
Jakie elementy badane są podczas przeglądu?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia badania warto wspomnieć o jednej rzeczy, a mianowicie o tym, gdzie można dokonać przeglądu. Wszystkie testy mające sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu wykonywane są przez uprawnione do tego stacje kontroli pojazdów. Jeśli więc mamy wątpliwości, czy dany punkt posiada odpowiednie uprawnienia, warto skontaktować się z nim wcześniej w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Jednym z elementów, jaki sprawdzany jest podczas przeglądu jest stan ogumienia, w ramach którego bierze się pod uwagę nie tylko poziom zużycia opon, ale także głębokość bieżnika, która nie powinna wynosić mniej niż 1,6 mm.
Badaniu poddawany jest również stan karoserii oraz szyb. Zbyt duże zmiany korozyjne, a także pęknięcia, zarysowania oraz inne uszkodzenia szyb mogą sprawić, że auto nie przejdzie pomyślnie kontroli. Oprócz tego diagności kontrolują działanie oraz prawidłowe ustawienie reflektorów w samochodzie.
Ponadto kontrola obejmuje układ hamulcowy i stan amortyzatorów, a także sprawdza, czy nie ma luzów w systemie zawieszenia oraz układu kierowniczego.
Samo badanie, wykonywane przez doświadczonego specjalistę, trwa zazwyczaj mniej niż pół godziny. Jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte jakieś drobne nieprawidłowości niezagrażające bezpieczeństwu podczas jazdy, stacja na 14 dni przedłuża ważność poprzedniego badania, a naszym zadaniem jest odstawienie samochodu do warsztatu i naprawa wszystkich wykrytych wad. Po upływie wyznaczonych dwóch tygodni samochód powtórnie poddawany jest przeglądowi rejestracyjnemu. W momencie, jeśli wykryte usterki zagrażają bezpieczeństwu kierowcy oraz pozostałym uczestnikom ruchu, przeprowadzający badanie ma prawo zatrzymać nasz dowód rejestracyjny i przekazać go do wydziału komunikacji, a samochód skierować do odpowiedniego warsztatu. Dopiero po wykonaniu wszystkich wymaganych napraw i ponownej kontroli pojazdu możemy odebrać nasz dowód rejestracyjny.